Gazetecilerin gözaltına alınmasına Dersim’den tepki: Özgür basın susturulamaz

DERSİM – 23 Nisan günü İstanbul ve Ankara’da Mezopotamya Ajansı çalışanı gazetecilerin gözaltına alınması ile Belçika’da Sterk TV ve Medya Haber’in stüdyolarına baskın düzenlenmesi Dersim’de protesto edildi. Seyit Rıza Meydanı’nda bir araya gelen gazeteciler meslektaşlarına dönük baskılara tepki gösterdi.

‘GAZETECİLERE DÖNÜK BASKILAR ARTMAYA DEVAM EDİYOR’

Katılımcılar adına basın açıklamasını gazeteci Hüseyin Yaşar Sezgin okudu. Kürt basın kurumlarını hedef alan baskınların basın ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini belirten Sezgin şunları söyledi,

“Türkiye’de gazetecilere yönelik baskı ve tutuklamalar karşısında basın özgürlüğüne ilişkin endişelerini belirtmekle yetinen Avrupa Birliği ülkeleri tıpkı Türkiye’de olduğu gibi “terör” bahanesiyle medya kurumlarına yönelik baskıları artırmaya devam ediyor. Kürt basın kurumlarını hedef alan bu baskınlar, Avrupa ülkeleri tarafından basın ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini göstermektedir.”

‘GAZETECİ ARKADAŞLARIMIZ DERHAL SERBEST BIRAKILSIN’

“Gazetecilere dönük saldırıların haber alma hakkına dönük olduğunu belirten Sezgin şunları söyledi” diyen Sezgin,

“Bir kez daha ifade etmek isteriz ki gazetecilik suç değildir. Halkın haber alma hakkı engellenemez, özgür basın susturulamaz. Gazeteci arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Açıklamaya İHD Dersim Şubesi ve DEM Parti Dersim İl Örgütü destek verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir