Giresun ve Bingöl’de keneden iki kişi öldü

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, kene vakalarıyla ilgili olarak, “Bu yıl 21 hastadan 2’si hayatını kaybetti” dedi.

Karakeçili, bugüne kadar hastaneye 21 şüpheli vakanın başvurduğunu belirterek, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin (KKKA) genellikle havaların ısınması ve kenelerin aktifleşmesiyle birlikte nisan-mayıs aylarında hızla arttığını, bu yıl da özellikle nisan ayında çok sayıda kene vakası gördüklerini ifade etti.

“Takip ettiğimiz 21 hasta var”

Artış hızının mayıs ayında havaların biraz daha soğuk ve yağışlı gitmesi nedeniyle bir miktar kırıldığını belirten Karakeçili,

“Şu ana kadar hastanemizde şüphe üzerine takip ettiğimiz hasta sayısı 21’dir. Bunlardan 5’nin sonucu kesinleşmedi birkaç tane negatif hastamız var ama 10’unun üzerinde kesin tanı koyduğumuz pozitif hastamız var”

dedi.

2 hasta hayatını kaybetti

Havaların yağışlı ve soğuk geçmesi nedeniyle mayıs ayında vakalarda bir miktar düşüş yaşandığını vurgulayan Karakeçili,

“Ben özellikle vakaların haziran ve temmuz ayalarında pik yaptığı döneme dikkat çekmek istiyorum. Muhtemelen bu dönemlerde çok ciddi artış göreceğiz. Bu yıl 21 hastadan maalesef 2 tane (Giresun ve Bingöl’den gelen hastalar) ölüm vakamız meydana geldi. Çok hızlı ilerleyen ve tüm müdahalelere rağmen yanıt vermeyen hastalarımız da oldu”

ifadelerini kullandı.

Griple karıştırılıyor

KKKA bulgularının grip hastalığı ile benzediğini aktaran Karakeçili, söyle devam etti:

Hastalarımıza önerimiz, özellikle belirtilerini çoğunlukla bir griple karıştırabiliyorlar. Hastalar, şiddetli baş ağrısı, ateş, kas eklem ağrıları, halsizlik, ilerleyen ağır vakalarda burun ve ciltte kanamalarla görebiliyor. Bu tarz böyle basit şikayetlerde bile kırsal bölgelerdeki insanlar özellikle hayvanlarla temas halindeyse sağlık kurumuna başvurmaları gerekiyor.

“Giysinize böcek kovucu ilaç sıkın”

Vatandaşların KKKA’ya karşı dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Karakeçili, şunları kaydetti:

Korunma örenimiz ise özellikle böcek kovucu ilaçlar işe yarıyor. Pantolon paçalarına ve elbiselere sıkılabilir. O bölgede yaşıyorsa mutlaka pantolon paçalarının çorap içine sokulması çok iyi bir önlem oluyor. Kene üzerimize geldiğinde özellikle açık renk kıyafet giyilmesinde fayda var. Sandalet değil de kapalı ayakkabılar giyilmesi genel tedbirler arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir