Yazın tatil yapmak yerli turist için artık hayal! Sonbahar rezervasyonları patladı

Oteller, enflasyon nedeniyle yüzde 80’lere kadar zam yaptı. Yerli turist için yaz sezonu hayal oldu. Enflasyon altında ezilen yurttaşlar tatil takvimini eylül-ekim-kasım ayına çekti.

Ucuz tatil imkanı için de gece konaklama sayısı azalırken erken rezervasyon oranı da arttı. Ekonomim.com’dan Selenay Yağcı’nın haberine göre; satışlarda erken rezervasyon payı yüzde 50’lere ulaştı.

Ela Excellence Resort Belek Turizm Koordinatörü Korhan Alşan, yurttaşları tatili lüks değil ihtiyaç olarak gördüğünü belirtip şunları dile getirdi:

“15 günlük gecelemeler kalmadı. 7-5 günlük gecelemeler var artık. Düşük sezona yöneliyor. Bütçesine uyduruyor ama talepten vazgeçmiyor”

ORTALAMA GECELEME SAYISI AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) hanehalkı yurtiçi seyahat araştırmasına göre 2023 yılında ortalama geceleme sayısı 8,8’den, 7,7’ye düştü. Seyahat harcamaları içinde yüzde 17 ile en düşük pay konaklamanın olsa da konaklama harcamaları yüzde 164,3’lük artışla en fazla artan kalem oldu. Seyahate çıkanlar en çok “arkadaş veya akraba evinde” kaldı, ikinci sırada “kendi evi” üçüncü sırada ise otel yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir